Raporty IPCC – podstawowe informacje

Dodał:  Hubert Różyk

02.05.2022

Międzyrządowy Panel Naukowy ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) został utworzony w 1988 r. przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP). Celem IPCC jest dostarczanie rządom informacji naukowych, które decydenci mogą wykorzystać do opracowania polityki klimatycznej. Raporty IPCC stanowią również kluczowy wkład w międzynarodowe negocjacje w sprawie zmian klimatu. IPCC jest organizacją rządów będących członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych lub WMO. IPCC liczy obecnie 195 członków.

Wkład w prace IPCC mają tysiące naukowców z całego świata. W cyklicznych raportach ekspertki i eksperci dobrowolnie poświęcają swój czas w roli autorów IPCC, oceniając tysiące artykułów naukowych publikowanych każdego roku i zapewniając kompleksowe podsumowanie tego, co wiadomo o czynnikach napędzających zmiany klimatu, ich skutkach i przyszłych zagrożeniach oraz o tym, jak adaptacja i redukcja emisji mogą zmniejszyć to ryzyko.

Otwarta i przejrzysta ocena dokonywana przez ekspertów i rządy na całym świecie jest istotną częścią procesu IPCC, zapewniającą obiektywną i kompletną ocenę oraz odzwierciedlającą różnorodny zakres poglądów i wiedzy. Poprzez swoje oceny IPCC determinuje poziom konsensusu naukowego w różnych obszarach i wskazuje, gdzie potrzebne są dalsze badania.

Prace IPCC podzielone są na trzy grupy robocze:

  • Grupa Robocza I - fizyczne podstawy naukowe systemu klimatycznego i zmian w nim zachodzących;
  • Grupa Robocza II - skutki i adaptacja do zmian klimatu;
  • Grupa Robocza III - dostępne sposoby i technologie redukcji emisji. IPCC nie prowadzi własnych badań.

Newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

W newsletterze IZG podsumowujemy najważniejsze wydarzenia związane z polityką klimatyczną w Polsce i na świecie,
piszemy o sprawiedliwej transformacji i zielonej gospodarce. Analizy, komentarze i newsy prosto na Twój email!

Kontakt

W SPRAWIE WSPÓŁPRACY I DLA MEDIÓW

envelope
biuro@izg.org.pl
Wyślij