Prezydencja europejskiej suwerenności

Dodał:  Szymon

24.04.2024

Czy Polska może stać się klimatycznym liderem UE? Nowa szansa podczas Polskiej prezydencji w Radzie UE w 2025 roku.

Polska, tradycyjnie znana z napędu węglem i oporu wobec zielonych inicjatyw w UE, stoi przed historyczną szansą zmiany tego wizerunku podczas swojej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 roku. Zmiana władzy w Polsce, postrzegana jako przełom w kontekście umacniającego się populizmu, otwiera nowe możliwości dla kraju w promowaniu polityki klimatycznej.

W kontekście słabości tradycyjnego Niemiecko-Francuskiego silnika UE oraz rozpoczęcia kadencji nowej Komisji Europejskiej, Polska może odegrać kluczową rolę w kształtowaniu priorytetów Unii Europejskiej.

W obliczu wyzwań, takich jak wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo nadal pozostaje priorytetem dla Polskiej prezydencji, jednak równocześnie kraj może aktywnie wspierać postulaty związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii, produkcją czystych technologii i integracją sieci energetycznych.

Propozycje takie jak stworzenie Funduszu Rozwoju Czystych Technologii czy pogłębienie Europejskiej Strategii Energetycznej mogą stanowić kamienie milowe w kierunku korzystnej transformacji zarówno dla Polski, jak i dla całej Unii Europejskiej.

Więcej szczegółów na temat stanowiska Polski w tym zakresie można znaleźć w position paper Instytutu Zielonej Gospodarki. Jest to nie tylko okazja dla Polski, aby odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu przyszłości Europy, ale także szansa na wyjście przed szereg i stanie się klimatycznym liderem UE.

Position paper można przeczytać tutaj: https://www.izg.org.pl/wp-content/uploads/2024/04/IZG-Prezydencja-europejskiej-suwerennosci.pdf

Newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

W newsletterze IZG podsumowujemy najważniejsze wydarzenia związane z polityką klimatyczną w Polsce i na świecie,
piszemy o sprawiedliwej transformacji i zielonej gospodarce. Analizy, komentarze i newsy prosto na Twój email!

Kontakt

W SPRAWIE WSPÓŁPRACY I DLA MEDIÓW

envelope
biuro@izg.org.pl
Wyślij