Kryterium klimatyczne w OSR – apel do Premiera

Dodał:  Hubert Różyk

29.10.2021

Wraz z grupą NGO zwróciliśmy się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wprowadzenia kryterium klimatycznego jako obowiązkowego składnika Oceny Skutków Regulacji (OSR). To narzędzie ma być klimatycznym kompasem, który pozwoli jednostkowo rozpatrywać wpływ regulacji na politykę klimatyczną Polski. Zgodnie ze zobowiązaniami Polska ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050, a do 2030 zmniejszyć emisje o 55% - potrzebujemy więc instrumentów, które będą pomagały w osiągnięciu tego celu.

Ocena Skutków Regulacji to jeden z załączników do projektu aktu prawnego, analizuje koszty i korzyści wprowadzenia zmian w życie, pokazuje konsekwencje, jakie szykowany akt może wywołać. OSR dostarcza merytorycznych argumentów do dyskusji nad przyjęciem konkretnego prawa. Ocena Skutków Regulacji powinna zostać zmieniona bezzwłocznie – nie generuje kosztów dla budżetu, pozwoli jednak uniknąć podejmowania złych dla klimatu decyzji, za które polskie obywatelki i obywatele będą musieli płacić podwójnie – podczas budowy i ponosić skutki związane z negatywnym wpływem na klimat przez kolejne lata. Obecnie funkcjonujący formularz zawierający OSR, w części dotyczącej wpływu projektowanej regulacji na środowisko naturalne, powinien zostać uzupełniony o ocenę, w jaki sposób dany projekt regulacji wpłynie na realizację celów redukcji emisji do 2030 roku i celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pozwoli to nam uniknąć decyzji, które mogą utrudnić realizację podjętych zobowiązań. Wymóg przeprowadzenia podobnej oceny skutków regulacji powinien dotyczyć wszystkich procedowanych projektów aktów prawnych, w tym poselskich projektów ustaw.

Wprowadzenie kryterium klimatycznego jako obowiązkowego elementu OSR może stanowić bardzo dobry wkład do globalnej dyskusji na temat sposobów realizacji ambitnej polityki klimatycznej na forum ONZ i w dyskusji o polityce klimatycznej wewnątrz UE. Podczas ostatniej debaty w Parlamencie Europejskim premier Morawiecki apelował o silną i ambitną Unię – dzięki zmianom w OSR Polska może pokazać kierunek ambitnych zmian i wyznaczać europejskie standardy zgodne z wartościami Wspólnoty.

Analiza każdej decyzji pod kątem wpływu na klimat to ważne zobowiązanie dla Polski, może być inspiracją dla innych krajów podczas COP w Glasgow. Skończył się czas na odkładanie zmian, musimy działać tu i teraz. Trzeba planować i myśleć o klimacie na wielu szczeblach. Nie stać nas na kolejne chybione inwestycje, które będą oddalać nas od celu neutralności klimatycznej, dlatego potrzebujemy zielonego kompasu w postaci kryterium klimatycznego w OSR – mówi Marcin Korolec, prezes Instytutu Zielonej Gospodarki.

 

Pod apelem podpisały się:

 • Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
 • Fundacja Climate Strategies Poland
 • Fundacja im. Stefana Batorego
 • Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
 • Greenpeace Polska
 • Instytut Zielonej Gospodarki
 • Koalicja Klimatyczna
 • Konfederacja Lewiatan
 • Polska Rada Biznesu
 • Polski Alarm Smogowy
 • WWF Polska

Newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

W newsletterze IZG podsumowujemy najważniejsze wydarzenia związane z polityką klimatyczną w Polsce i na świecie,
piszemy o sprawiedliwej transformacji i zielonej gospodarce. Analizy, komentarze i newsy prosto na Twój email!

Kontakt

W SPRAWIE WSPÓŁPRACY I DLA MEDIÓW

envelope
biuro@izg.org.pl
Wyślij