29.10.2021
Ocena Skutków Regulacji to jeden z załączników do projektu aktu prawnego, analizuje koszty i korzyści wprowadzenia zmian w życie, pokazuje konsekwencje, jakie szykowany akt może wywołać. OSR dostarcza merytorycznych argumentów do dyskusji nad przyjęciem konkretnego prawa. Ocena Skutków Regulacji powinna zostać zmieniona bezzwłocznie – nie generuje kosztów dla budżetu, pozwoli jednak uniknąć podejmowania złych dla klimatu decyzji, za które polskie obywatelki i obywatele będą musieli płacić podwójnie – podczas budowy i ponosić skutki związane z negatywnym wpływem na klimat przez kolejne lata. Obecnie funkcjonujący formularz zawierający OSR, w części dotyczącej wpływu projektowanej regulacji na środowisko naturalne, powinien zostać uzupełniony o ocenę, w jaki sposób dany projekt regulacji wpłynie na realizację celów redukcji emisji do 2030 roku i celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pozwoli to nam uniknąć decyzji, które mogą utrudnić realizację podjętych zobowiązań. Wymóg przeprowadzenia podobnej oceny skutków regulacji powinien dotyczyć wszystkich procedowanych projektów aktów prawnych, w tym poselskich projektów ustaw.
Wprowadzenie kryterium klimatycznego jako obowiązkowego elementu OSR może stanowić bardzo dobry wkład do globalnej dyskusji na temat sposobów realizacji ambitnej polityki klimatycznej na forum ONZ i w dyskusji o polityce klimatycznej wewnątrz UE. Podczas ostatniej debaty w Parlamencie Europejskim premier Morawiecki apelował o silną i ambitną Unię – dzięki zmianom w OSR Polska może pokazać kierunek ambitnych zmian i wyznaczać europejskie standardy zgodne z wartościami Wspólnoty.
Analiza każdej decyzji pod kątem wpływu na klimat to ważne zobowiązanie dla Polski, może być inspiracją dla innych krajów podczas COP w Glasgow. Skończył się czas na odkładanie zmian, musimy działać tu i teraz. Trzeba planować i myśleć o klimacie na wielu szczeblach. Nie stać nas na kolejne chybione inwestycje, które będą oddalać nas od celu neutralności klimatycznej, dlatego potrzebujemy zielonego kompasu w postaci kryterium klimatycznego w OSR – mówi Marcin Korolec, prezes Instytutu Zielonej Gospodarki.
Pod apelem podpisały się: