Apel NGO o ambitną politykę klimatyczną nowego rządu

Dodał:  Hubert Różyk

30.10.2023

Nowy rząd ma szansę nadać polityce klimatycznej odpowiednią rangę. Wszystkie partie nowej koalicji deklarowały troskę o klimat. Dlatego apelujemy do liderek i liderów politycznych, aby zapowiedzi zamienić w czyny.

Co jest planem minimum dla nowego rządu w kwestiach związanych z ochrona klimatu na początek kadencji?

1.    Utworzenie stanowiska wicepremiera ds. klimatu, który koordynowałby politykę klimatyczną we wszystkich sektorach, od energetyki, przez przemysł i transport, aż po budynki i rolnictwo.

2.    Uchwalenie prawa klimatycznego, na przykład w formie zaproponowanej przez Fundację ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi, w szczególności wpisanie neutralności klimatycznej do 2050 roku jako celu dla Polski, co pozwoli dopasować działania poszczególnych sektorów do celów wynikających z unijnych i międzynarodowych zobowiązań naszego kraju.

3.    Współpraca z interesariuszami na rzecz ochrony klimatu, w ramach istniejących forów, jak Rada Dialogu Społecznego, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jak również powołanie nowych mechanizmów współpracy m.in. z organizacjami pozarządowymi.
 
O to apelujemy wspólnie z ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi, Koalicją Klimatyczną, Polską Zieloną Siecią, Stowarzyszeniem Ekologicznym EKO-UNIA , Instytutem Reform, WWF Poland, Pracownią na rzecz Wszystkich Istot i Fundacją Frank Bold.


Nasz apel przekazaliśmy 27 października, czekamy na odpowiedzi od adresatek i adresatów.

List można przeczytać tutaj: https://www.izg.org.pl/wp-content/uploads/2023/10/Apel-o-ambitny-program-polityki-klimatycznej.pdf

Newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

W newsletterze IZG podsumowujemy najważniejsze wydarzenia związane z polityką klimatyczną w Polsce i na świecie,
piszemy o sprawiedliwej transformacji i zielonej gospodarce. Analizy, komentarze i newsy prosto na Twój email!

Kontakt

W SPRAWIE WSPÓŁPRACY I DLA MEDIÓW

envelope
biuro@izg.org.pl
Wyślij