12.06.2024
W dniach 3-13 czerwca odbywa się w Bonn, w Niemczech, 60 sesja organów pomocniczych Konwencji Klimatycznej. Jest to techniczna sesja negocjacyjna, bez udziału szczebla politycznego, przygotowująca decyzje, które będą finalizowane na COP 29 w Baku pod koniec roku. Oto trzy główne tematy, o których warto wiedzieć:
Co to jest nowy cel finansowy? Nowy zbiorowy cel ilościowy (ang. New Collective Quantifiable Goal - NCQG) w zakresie finansowania działań klimatycznych to globalny cel finansowania działań związanych ze zmianą klimatu, którego celem jest gromadzenie funduszy dla krajów potrzebujących na walkę ze zmianami klimatycznymi. NCQG zastąpi obecne zobowiązanie ze strony krajów rozwiniętych na rzecz krajów rozwijających się o wartości 100 miliardów dolarów rocznie, które wygaśnie w 2025 roku. W negocjacjach mówi się o tym, ile nowy cel powinien wynosić, kto powinien do niego kontrybuować, kto i w jaki sposób będzie mógł korzystać z tych pieniędzy i z których źródeł je mobilizować. Na czerwiec 2024 nie ma porozumienia w żadnym z tych aspektów.
Co powinno wydarzyć się w Bonn? W Bonn negocjatorzy muszą przedstawić bardziej konkretne, szczegółowe propozycje, aby znaleźć obszary możliwej zbieżności i zapewnić jasność co do kolejnych kroków po Bonn, w tym określić obszary, w których porozumienie jest łatwiejsze, oraz ustalić w których tematach łatwiej o kompromis (np. w odniesieniu do przejrzystości, ułatwionego dostępu do funduszy itp), aby odblokować postęp w negocjacjach i zapewnić drogę do ostatecznego wyniku – pamiętając, że należy przygotować proces decyzyjny na szczeblu politycznym.
Jak idą przygotowania do kolejnej rundy krajowych planów klimatycznych? Porozumienie Paryskie ustanawia 5 letni cykl, w którym Strony Konwencji muszą przedstawić nowy, coraz bardziej ambitne krajowe plany działań klimatycznych (Nationally Determined Contributions - NDC). Ambicja takich planów opiera się w największym stopniu na wysokości celów redukcyjnych oraz tego, jakie sektory i gazy cele te obejmują. Kolejna runda celów zaplanowana jest na COP 30 w Brazylii, przy czym Strony powinny złożyć swoje cele na 12 do 9 miesięcy przez COP aby umożliwić innym ich analizę. Unia Europejska jest w trakcie przygotowań kolejnego NDC. To co złoża USA i prawdopodobnie Chiny zależy od wyniku wyborów w USA w listopadzie.
Co powinno wydarzyć się w Bonn?
W Bonn negocjatorzy muszą kontynuować wdrażanie wyników COP 28 i globalnego przeglądu (ang. Global Stocktake), w tym poprzez negocjacje, dialogi i programy prac, takie jak program prac na rzecz redukcji emisji, program prac na rzecz sprawiedliwej transformacji lub coroczny dialog dotyczący globalnej analizy na temat tego, w jaki sposób wyniki przeglądu GST dokonanego na COP 28 powinny wpłynąć na przygotowanie nowych celów redukcyjnych. Na COP 28 Strony zgodziły się na wycofanie paliw kopalnych, potrojenie mocy OZE i zintensyfikowanie wysiłków aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1.5 stopnia Celsjusza. Te ustalenia powinny być odzwierciedlone w kolejnej transzy NDC, co wymaga tak pracy negocjatorów jak i polityków.
Więcej informacji: https://soundcloud.com/pi-klimat-i-energia/4-czerwca-2024
Katarzyna Snyder