Co się wydarzyło na spotkaniu MEF – główne gospodarki o klimacie

Dodał:  Hubert Różyk

30.05.2023

Pomimo zbliżających się prawyborów prezydenckich, w których kandydaci walczą o nominacje swoich partii do wyścigu o Biały Dom, wojny w Ukrainie, zwiększonego geopolitycznego napięcia na linii Waszyngton- Pekin, inflacji, imigracji, nierówności rasowej i problemu masowych strzelanin, klimat i transformacja energetyczna wciąż pozostają oczkiem w głowie Prezydenta Bidena.

Biden angażuje się w działania i rozmowę o transformacji klimatyczno-energetycznej nie tylko w kraju ale także w ramach polityki zagranicznej. 19 kwietnia 2023, z amerykańskiej inicjatywy, odbyło się czwarte spotkanie głównych światowych gospodarek, które odpowiedzialne są za 80% globalnych emisji i globalnego GDP. Stany Zjednoczone, jako gospodarz określiły cztery obszary priorytetowe, na których miała skupić się dyskusja. Zaproszeni goście w randze głów państw i ministrów rozmawiali o dekarbonizacji sektora energii do neutralności klimatycznej w 2050 roku, przeciwdziałaniu deforestacji, działaniach w sektorze ucieczki metanu i innych silnych gazów cieplarnianych, w tym o inicjatywie Methan Finance Sprint, która ma wesprzeć finansowo takie działania w krajach rozwijających się oraz o inwestycjach w technologię składowania i wykorzystywania dwutlenku węgla (ang. CCUS).

Zielony kurs USA - klimat nowym polem współzawodnictwa z Chinami

Prezydent Biden ogłosił na spotkaniu nową transzą gotówki dla Zielonego funduszu Klimatycznego rzędu 1 mld USD.  Zapowiedział też, że wystąpi z prośbą do Kongresu o dodatkowe fundusze na walkę z destrukcja puszczy amazońskiej. Dodał, że Stany Zjednoczone wspierają reformę międzynarodowego systemu finansowego w kierunku jego optymalizacji na rzecz działań promujących  zrównoważony i czysty rozwój w krajach rozwijających się.

Brak poparcia krajów globalnego Południa dla działań Sojuszu Transatlantyckiego wokół problemu Rosji i ich pośrednie lub bezpośrednie poparcie dla Chin (i Rosji) ma swoje korzenie m.in. w złamanych obietnicach krajów bogatych wobec krajów rozwijających się oraz agresywnej polityki inwestycyjnej Chin za granicą także w obszarze klimatu. Jest to powodem, dla którego Biden na spotkaniu zaznaczył, że rozumie jak ważne jest finansowe wspieranie krajów rozwijających się z punktu widzenia ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. 

Biden zaznaczył jak wiele Stany Zjednoczone robią w kraju poprzez wprowadzenie zapisów ustawy o redukcji inflacji oraz prawa infrastrukturalnego - bidenowska administracja jest bez wątpienia bardzo dumna z tego osiągnięcia. Prezydent USA podkreślił też rolę sektora transportu w wypełnieniu celów neutralności klimatycznej i wspomniawszy o  rekomendacji amerykańskiej agencji ochrony środowiska (EPA) poprosił zebranych liderów o przystąpienie do wspólnego celu minimum 50% nowych zeroemisyjnych samochodów osobowych i 30% zeroemisyjnych ciężarówek do 2030 r.

Sekretarz Generalny ONZ chce neutralności już w 20240 r.

Obecny wirtualnie Sekretarz generalny Antonio Guterres wezwał kraje OECD do osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r., czyli o dekadę wcześniej niż jest to wymagane przez porozumienie Paryskie oraz o wycofanie węgla zużycia do 2030 r., a dodatkowo także likwidację wszelkiego finansowania publicznego i prywatnego wszystkich potencjalnych nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi.

W swoich wystąpieniach tak premier Kanady Trudeau jak i Przewodnicząca Komisji Europejskiej Van Der Leyen zaznaczyli swoje poparcie dla działań na rzecz redukcji ucieczki metanu oraz na rzecz składowania i wykorzystywania dwutlenku węgla. Zasygnalizowali tez swoje wsparcie dla rozmów wokół reformy systemu wielostronnych banków rozwoju. Indie, w randze ministra, podkreśliły wagę zmiany indywidualnego stylu życia na ochronę globalnego klimatu. Jest to odzwierciedlenie wezwania premiera Indii Modi który tym samym wskazuje na odpowiedzialność za emisje konsumpcyjne per capita, wskaźnik, który stawia Indie w pozytywnym świetle (1.8 t Indie, 7.6 Chiny, 7.8 Polska, 14.7 USA) Hinduski minister podkreślił też wagę reformy międzynarodowego systemu finansowego. 

Czwarte spotkanie globalnych gospodarek pod przewodnictwem prezydenta Bidena nie przyciągnęło tyle uwagi, co trzy poprzednie edycje, a szczególnie ta w kwietniu 2021, na której obecny był tak Władimir Putin jak i Xi Jinping. Na tegorocznym spotkaniu pojawiło się 8 przywódców państw ( Brazylia, Argentyna, Australia, Kanada, Egipt, Niemcy, Meksyk, USA) i Sekretarz Generalny ONZ Guterres. Reszta zaproszonych państw, w tym Chiny i Indie, reprezentowana była  na poziomie ministerialnym. 

Newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

W newsletterze IZG podsumowujemy najważniejsze wydarzenia związane z polityką klimatyczną w Polsce i na świecie,
piszemy o sprawiedliwej transformacji i zielonej gospodarce. Analizy, komentarze i newsy prosto na Twój email!

Kontakt

W SPRAWIE WSPÓŁPRACY I DLA MEDIÓW

envelope
biuro@izg.org.pl
Wyślij